» » Як в Україні будуть приборкувати держборг

Як в Україні будуть приборкувати держборг

Як в Україні будуть приборкувати держборг

Якщо швидко не вжити ефективних заходів, борговий тягар для економіки може стати непосильним.

Державний борг – це сукупні боргові зобов'язання країни перед усіма кредиторами (юридичними та фізичними особами, державами, міжнародними організаціями та ін.). Він складається із заборгованості уряду, регіональних та місцевих органів влади, а також боргів всіх корпорацій з державною участю (пропорційно частці держави в їх капіталі).

Держборг розділяється на зовнішній, тобто заборгованість іншим країнам, міжнародним фінансовим організаціям та ін., і внутрішній – заборгованість власникам державних цінних паперів і іншим кредиторам.

В борг беруть практично всі держави – це дозволяє їм розвиватися. Свого часу соціалістична Румунія вирішила обнулити свої зовнішні борги, але рівень життя в країні від цього аж ніяк не збільшився, скоріше, навпаки.

У загальному випадку немає відповіді на питання, яка величина держборгу є оптимальною або безпечною для країни. У одних при рівні боргу в 30-40% від ВВП вистачає проблем, а інші і при 110% відчувають себе непогано. Але в Україні поточне боргове навантаження – близько 70% ВВП- міжнародними фінансовими організаціями вважається небезпечним, та й уряд згідний з цим.

Однак оцінювати потрібно не тільки величину боргу, але і його структуру, графік виплат. Може виявитися так, що в якийсь період виплати будуть такі великі, що для їх покриття не вистачить доходів бюджету, доведеться залазити в валютні резерви країни, можлива також маса інших неприємностей. Для України найбільш небезпечний в цьому відношенні рік - 2019.

З держборгом уряд повинен працювати: оцінювати потреба в нових запозиченнях, планувати надходження коштів, необхідних для здійснення не тільки найближчих, а й щодо далеких виплат, реструктуризувати борг, наприклад, замінюючи дорогі і короткі зобов'язання дешевшими і довгими і т.п.

Займається цим, в основному, Мінфін. Стверджує ж загальні принципи роботи Кабінет міністрів. Так, 1 грудня він прийняв Середньострокову стратегію управління держборгом на 2017-2019 рр.

Цілі управління держборгом

У цьому документі йдеться про те, що цілями управління державним боргом є:

 • фінансування держвидатків з мінімально можливою вартістю обслуговування державного боргу (з урахуванням ризиків);
 • забезпечення ефективного функціонування внутрішнього ринку державних цінних паперів і розширення доступу до міжнародного ринку капіталу.

Завданнями управління держборгом в середньостроковій перспективі є: отримання повноцінного доступу до зовнішніх джерел фінансування, зменшення вартості обслуговування боргу і уникнути пікових навантажень на державний бюджет, пов'язаних з платежами по боргу.

Прогнозна потреба в запозиченнях складає близько 174,8 млрд грн у 2017 році, 214,9 млрд – в 2018 році і 258,6 млрд – в 2019 році.

Гроші ці можна знайти всередині країни і поза нею. Усередині головними покупцями державних цінних паперів є банки. Найдешевшим доступним зовнішнім ресурсом є кошти міжнародних фінансових організацій і офіційних кредиторів (інших держав). Але подібне кредитування на пільгових умовах передбачає виконання позичальником певних умов.

Найбільш поширеним ринковим інструментом здійснення зовнішніх запозичень є випуск облигацій зовнішньої державної позики (євробондів). Ці папери випускаються на різний термін і з різною річною прибутковістю, яку держава обіцяє покупцям. У загальному випадку, якщо попит великий, то дохід нижче.

Випуски євробондів можуть здійснюватися як в іноземній валюті, так і з прив'язкою до національної валюти, що дозволяє залучити іноземних інвесторів, уникаючи валютного ризику (залежно величини виплат від курсу національної валюти).

Що будуть робити для зниження небезпеки боргового навантаження

Для реалізації Стратегії уряд має намір здійснити такі заходи:

 • збільшення питомої ваги внутрішніх запозичень в загальній структурі (якщо не вистачить грошей, то для повернення внутрішніх боргів, в крайньому випадку, можна їх додрукувати, нехай і фінансових ризиків в даному випадку менше);
 • регулярне розміщення широкого спектру державних цінних паперів з різними термінами обігу відповідно до попиту;
  збільшення середнього терміну обігу державних цінних паперів (так, довгі папери дешевші, але і тривалість виплат відсотків по ним зростає);
 • проведення роботи щодо забезпечення повноцінного доступу України на зовнішні ринки капіталу (для цього потрібно зміцнювати економіку, боротися з корупцією і т.п. - інвестори повинні вірити позичальникові);
 • здійснення операцій з метою зменшення пікових навантажень на державний бюджет і стимулювання попиту на державні цінні папери;
  обмін держоблігацій, що знаходяться у власності Національного банку, на нові, випущені на інших умовах (це варіант реструктуризації боргу);
 • розширення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, зокрема Світовим банком, МВФ, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком (ці організації вимагають від влади України реформ, без чого грошей не дадуть).

Джерело: Сергій Гусєв, Segodnya.ua


О ЧЕМ ВЫ ДУМАЕТЕ?

ПО ТЕМЕ:
Главная новость
Cтатьи

zmiua.com новини України і Світу. Оглядач | новости Украины и Мира. Обозреватель

RSS

Перейти ВВЕРХ